13. kategorie: Literatura

24. září 2012 v 8:00 | Standa
Dnešním dnem startuje hlasování v třinácté kategorii, kterou je LITERATURA.

V tomto článku se můžete seznámit s nejlepšími blogy, které postoupily do hlasování. Svými hlasy rozhodnete o tom, kdo vyhraje ceny a postoupí do finálového výběru 15 vítězů v jednotlivých kategoriích, z nichž se jeden stane na podzim BLOGEM ROKU 2012.


Do této kategorie bylo celkem nominováno 150 blogů, což z ní činí 4.nejobsazenější kategorii ze všech. Velký počet nominovaných blogů není náhodou. Nemalé množství uživatelů Blog.cz má literární ambice a tvůrčí psaní dokonale sedne k jednoduchému charakteru blogů, které poskytují okamžitou zpětnou vazbu od čtenářů.

Do kategorie LITERATURA patří dva druhy blogů. Prvním jsou blogy, které se věnují literatuře z pozice čtenáře. Najdeme na nich recenze přečtených knih a nejrůznější výpisky, komentáře, postřehy a dojmy ve stylu čtenářského deníku, který jsme si všichni kdysi museli povinně psát. A některým z nás to vydrželo až do dospělosti :) U těchto blogů není mj. výjimkou pořádání různých soutěží o knihy apod., které stmelují početnou komunitu jejich čtenářů.

Druhým typem jsou blogy, na nichž jejich autoři zveřejňují vlastní literární tvorbu - ať už prózu, nebo poezii. Mezi nejoblíbenější žánry na blogu patří povídky (početně vedou erotické, fantasy a hororové; blogeři je často zveřejňují na pokračování) a básně (spíše lyrického charakteru; převažuje "depkoidní" tvorba à la kultovní Krchovský).

Samostatnou kapitolu tvoří blogy s fan fiction tvorbou, kolem kterých se sdružuje početná komunita fanoušků Harryho Pottera, anime, Tokio Hotel, One Direction, atd.

Mezi "čtenářskými" a "autorskými" literárními blogy vede jen tenká hranice, protože se často setkáváme s blogy, jejichž autoři si píší "čtenářský deník" a současně i publikují vlastní literární texty. Kategorie Literatura se částečně překrývá s kategoriemi "Deníček", "Hobby" a "Kultura", záleží tak většinou na preferenci blogera, ve které kategorii se cítí nejvíc doma.

Mezi autory těchto blogů najdeme jak začínající amatérské náctileté pisálky a studenty novinařiny, tak zkušené dospělé autory, kteří již za sebou mají jednu i více vydaných knih nebo práci v některém z médií.

Řada z nich se zapojuje do chodu několika blogových klubů a redakčních blogů, jako jsou například libere.blog.cz, literarni-klub.blog.cz, numero-un.blog.cz, spisovatele.blog.cz, projekt-kritika.blog.cz, včetně samotného oficiálního Autorského klubu Blog.cz (mezi jehož členy mimochodem patří i 3 z 5 blogů v tomto finále).

Literárně aktivní blogeři rádi využívají interaktivitu blogu a často nechávají své čtenáře, aby rozhodovali o dalším vývoji vznikajícího textu. Podobným způsobem už přišla na svět celá řada knih a další už čekají za rohem. Poslední dobou dokonce dochází k přerůstání původně čistě virtuálních vztahů mezi blogovými literáty do reálného života, v němž pořádají srazy, literární čtení, křty knížek, apod.

Vybrat 5 nejlepších blogů ze všechno nominovaných byl tentokrát nadlidský výkon, proto jsme při rozhodování vzali do úvahu hlas čtenářů našeho blogu. Vznikla silná pětka blogů, mezi kterými se nyní budete rozhodovat.

Se všemi finálovými blogy se můžete dle své libosti důkladně seznámit a svým hlasem v anketě vybrat ten, který si podle vás zaslouží stát blogem roku. Kdo to bude máte ve svých rukách - přejeme šťastnou ruku při hlasování a všem autorům zde přítomných blogů držíme palce.

Hlasování bude ukončeno 21.10.2012.

Přehled blogů:
Proč byl vybrán?

Atraktivní design i obsah, to jsou hlavní přednosti tohoto blogu určeného všem milovníkům knih. Blog je členem Autorského klubu a má na Facebooku téměř 900 fanoušků. Najdete na něm knižní recenze, informace o chystaných knihách i soutěže. Velmi hezký a oblíbený blog, který funguje už téměř třetím rokem a patří rozhodně k nejlepším literárním blogům psaným z pozice čtenáře.
Proč byl vybrán?

Blog, který je naším dalším starým známým členem Autorského klubu s náběhem na tříletou existenci a zdařilým designem. 22 letá autorka blogu, milovnice fantasy a studentka systematické biologie, Tereza Matoušková má za sebou už řadu publikačních úspěchů, o nichž se více rozepisuje na svém blogu. Tereza je aktivním a populárním (přes 300 fanoušků na Facebooku) blogerem naší komunity, v níž patří k nepřehlédnutelným postavám, mj. i díky výraznému stylu líčení a oblékání (kdo se s ní setkal naživo, ví :). S Terezou jste si v minulosti mohli na našem blogu přečíst rozhovor.
Proč byl vybrán?

I do třetice tu máme blog s krásným vzhledem, fungující přes tři roky. 23 letá autorka blogu, milovnice zvířat a kreslení Michaela Burdová, patří k nejúspěšnějším zástupcům literárních blogů na Blog.cz. Na kontě má mimo jiné vydanou tetralogii "Křišťály moci" a trilogii "Poselství jednorožců", jejíž první díl začala psát už v 16 letech a která vyšla i v srbském překladu. S Míšou jste si mohli kdysi na našem blogu přečíst rozhovor. Kromě blogu, který se dostal do finále této soutěže, má na Blog.cz i další dva blogy: nelien.blog.cz (4. nejoblíbenější blog na Blog.cz - 172 blogerů ho má vyplněno jako svůj oblíbený) a michaela-burdova-galerie.blog.cz.Proč byl vybrán?

Jediný blog v této kategorii, který jsme až dosud neznali (blog existuje teprve od listopadu 2011). O to příjemnějším překvapením pro nás jeho objev byl - blog ohromí mimořádně zdařilým designem a zápalem 17 leté autorky ke knihám. Na blogu převažují rozbory přečtených knih, prokládané dalšími zápisky na různá témata. Sympatický blog, který si zaslouží zviditelnit.Proč byl vybrán?
43 letá autorka tohoto blogu, učitelka na základní škole, Renata Štulcová, není žádná literární začátečnice. Na kontě má celou řadu literárních ocenění a vydaných knih pro mládež, z nichž asi nejznámější je originální česká fantasy série pro dívky "Rafaelova škola". Blog bude brzy slavit dva roky existence a bez debat patří k nejoblíbenějším literárním blogům na Blog.cz s početnou komunitou stálých čtenářů. Blog je členem Autorského klubu.

--

Aktualizace 21.10. 12:00 - Hlasování bylo ukončeno, výsledky budou zveřejněny na tomto blogu 22.10.2012.
 

110 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (207)
Zobrazit starší komentáře

201 dallia dallia | 19. října 2012 v 18:24

Míša Burdová :-)  :-)  :-)  :-)

202 Kikas Kikas | 19. října 2012 v 21:23

[174]: A činí se píše s jedním N :-D

203 Kamila B. Kamila B. | 19. října 2012 v 22:44

Určitě hlasuji pro Míšu :-)Kásný blok krásné malby a úžasné knihy! ;-) Držím palce...

204 ninusa99 ninusa99 | 20. října 2012 v 13:15

Hlas pro Míšu! :-)

205 Riku Riku | 20. října 2012 v 18:34

určitě hlas pro Míšu :) ;D

206 Elizabeth Elizabeth | 21. října 2012 v 7:52

[186]: Hodně autorů píše fantazy tak si myslím že není lehké vybrat ideální postavy, ale máš pravdu v jedné věci Neilin pořád fňuká, i když se usmíří s Awrixelem tak se pořád hodně hádají atd.
Celkově se mi kniha docela líbí má příjemné prostředí.
Proto hlassuju pro míšu :-)

207 Veronika Veronika | 21. října 2012 v 10:06

Když někdo neumí napsat postavy, není prostě dobrý spisovatel, ale jenom pisálek. Proto jsem dala hlas paní Šulcové. Četla jsem od ní všechny knížky a i v Rafaelově škole jsou perfektně vytvořené postavy. Každá je osobnost a nemáš problém je rozeznat, jako u jiných.

Komentáře jsou uzavřeny.