5. kategorie: Politika a společnost

30. července 2012 v 8:00 | Standa
Dnešním dnem startuje hlasování v páté kategorii, kterou je POLITIKA A SPOLEČNOST.

V tomto článku se můžete seznámit s nejlepšími blogy, které postoupily do hlasování. Svými hlasy rozhodnete o tom, kdo vyhraje ceny a postoupí do finálového výběru 15 vítězů v jednotlivých kategoriích, z nichž se jeden stane na podzim BLOGEM ROKU 2012.


Kategorie "Politika a společnost" se stala třetí nejméně obsazenou kategorií vůbec. Celkem do ní bylo nominováno pouhých 21 blogů, šance na postup do finále tedy byla v této kategorii opravdu vysoká. V nominacích se objevovaly staré známé blogy, ale i zajímaví nováčci.

Blogy z této kategorie se zaměřují nejčastěji dvěma směry. Autoři se na nich buď vyjadřují k aktuálnímu politickému dění, nebo se obecně zabývají ve svých článcích různými společenskými jevy ze světa kolem nás. Často se částečně překrývají s blogy z dalších kategorií: "Deníček" (zápisky z vlastního života jsou prokládány názory na politiku a společnost), "Světoběžník" (bloger žije v zahraničí a píše o tamější společnosti), "Kultura" (kulturní scéna je významnou oblastí společnosti) a "Rodina" (rodič-bloger vyjadřující se k rodinné politice státu apod.).

Blogy věnující se politice a společnosti jsou specifické ve dvou rysech, kvůli nimž stojí tak trochu stranou většiny zbylých blogů na Blog.cz. Jednak jsou jejich autoři věkově trochu jinde, než typický uživatel Blog.cz (14 letá dívka). V drtivé míře to jsou dospělí blogeři, a navíc muži (ostatně i do finále se dostali 4 muži a pouze jedna žena). Za druhé je pro ně příznačné to, že většina jejich čtenářů žádný blog nemá a pohybují se mimo komunitu Blog.cz. Tím se opět odlišují od typických blogů místní komunity, v níž blogeři vystupují i jako čtenáři a vzájemně si čtou a hodnotí své články.

Navzdory image určité nudy, s níž si pravděpodobně budou mladší blogeři tuto kategorii spojovat, je dobré poznamenat dvě věci. "Politické" blogy běžných občanů, voličů a sousedů odvedle tvoří výraznou složku veřejné diskuse, a je správné a žádoucí, že celá řada lidí sdílí na internetu své názory na veřejné dění a svět kolem nás. A to i v případech, kdy je blog pro celou řadu lidí kontroverzní a pohybuje se na tenké hranici, kde končí svoboda slova a začíná právo na ochranu osobnosti. Není proto mimochodem náhoda, že jsou to nejčastěji právě blogy z této kategorie, které jsou trnem v oku různých kontroverzních osobností a zájmových organizací, které na nás často tlačí, abychom blogy cenzurovali.

Dlouhodobě těmto tlakům čelíme, jakoukoli cenzuru odmítáme, a jsme přesvědčení o tom, že Blog.cz je minimálně na českém internetu malým ostrůvkem svobody, kde si můžete psát co chcete.

Za druhé je zajímavé, že při pohledu mimo Blog.cz (kde jsou blogy o politice v menšině) to vypadá, jako by synonymem pro blog byl právě "politický blog". Svou sekci blogů má většina českých zahraničních serverů (Aktuálně, Lidovky a iDnes; v minulosti i Novinky.cz), a většina z nich by spadala právě do naší kategorie "Politika a společnost". Do stejné kategorie by patřila i většina blogů z dnes již zaniklého serveru Bloguje.cz.

Jsme proto rádi, že i na Blog.cz máme řadu výrazných osobností, které dokáží psát zajímavě o politice a společnosti. V tomto článku jsme vybrali 5 blogů, které nám v této kategorii přišly nejzajímavější.

Se všemi se můžete dle své libosti důkladně seznámit, a svým hlasem v anketě vybrat ten, který si podle vás zaslouží stát blogem roku. Kdo to bude máte ve svých rukách - přejeme šťastnou ruku při hlasování a všem autorům zde přítomných blogů držíme palce.

Hlasování bude ukončeno 21.10.2012.

Přehled blogů:
Proč byl vybrán?

První dojem z blogu je velmi příznivý, blog má přehledný a střízlivý design a na blogu se dobře orientuje. Autor je člen Autorského klub a sympaťák, který sám o sobě prozrazuje na blogu toto: "Kdo by to byl řekl, že skutečné štěstí a smysl života najdu až po třicítce a navíc téměř za rohem...". Blog funguje přes tři roky, aktualizován je spíše nepravidelně, ale poslední dobou se to jeví lepšit. Veškerý obsah na blogu je autorský a blog nabízí čtenářům kvalitní články na nejrůznější možná témata. Jeden ze dvou našich favoritů v této kategorii.
Proč byl vybrán?

Blog, který jsme až dosud neznali. Má za sebou teprve 5 měsíců existence, ale zaujal nás, a rádi bychom ho proto podpořili umístěním v této soutěži. Vzhled blogu na první pohled nijak neosloví - blog má nastavenou jednu výchozích šablon vzhledu, nemá žádné rubriky, a ze stručného profilu se pouze dozvíme, že za blogem stojí 26 letý muž s přezdívkou Hank009. Předností blogu je ale styl psaní, který rozhodně zaujme. A o články zde jde v první řadě, takže je to prosté - buď vás osloví, nebo ne. U nás to vyšlo, teď je řada na vás, jestli dáte autorovi svůj hlas.
Proč byl vybrán?

S předchozím blogem ho spojuje skutečnost, že byl pro nás dalším zajímavým objevem. A to navzdory skutečnosti, že blog existuje přes 6 let, což je úctyhodný výkon. Nota bene, přečte-li si návštěvník první článek na tomto blogu, v němž autor přiznává, že si blog založil jen tak ze zvědavosti a moc nevěřil, že mu to vydrží. Inu, jak je vidět, plánovaný odhad 10 zveřejněných článků už dávno překonal :) (k dnešnímu dni jich je rovných 555).Veškerý obsah na blogu je autorský, a na vzhledu zaujme zvláštní fotka použitá v záhlaví. Dle našeho názoru je to zajímavý blog, který rozhodně patří do finále v této kategorii.


Proč byl vybrán?

Náš starý známý Malkiel patří k jedněm z nejznámějších tváří Blog.cz. Za necelé tři roky existence svého blogu se osvědčil jako velmi plodný bloger a do dnešních dnů zveřejnil přes 700 článků. Bloger je známým přispěvatelem na téma týdne a jeho články se pravidelně objevují ve výběru nejlepších článků na téma týdne na tema.blog.cz. Autor je známý svým smyslem pro humor a jeho články pravidelně baví širokou základnu jeho čtenářů, kteří se s oblibou na jeho blog vrací. Sám o sobě píše: "Medicínsky nediagnostikovatelný blázen, extrovertní introvert, sklerotik s báječnou pamětí, hyperaktivní lenoch, bohatý chudák a inteligentní hlupák, to všechno jsem já." Pokud jste dosud neměli tu čest na tento blog narazit, vřele doporučujeme to napravit - Malkiel je podle nás hlavním favoritem této kategorie.

Více se o autorovi dozvíte v tomto rozhovoru.Proč byl vybrán?
Blog jediné ženy ve finále. Autorka se blogu věnuje velmi svědomitě - za necelých 5 let jeho existence na něm zveřejnila přes 900 článků. Blog zaujme v první řadě svým tématem, kterým jsou současné monarchie. Velmi pravděpodobně byste jen těžko hledali druhý blog na stejné téma, a díky tomu je tento blog vítaným zpestřením v této kategorii. Sama autorka o blogu píše: "Cílem tohoto blogu je rozšířit povědomí občanů České a Slovenské republiky o současných monarchiích a jejich představitelích. Současná znalost tématiky je opravdu tristní a přístup českých médií, která danou skupinu lidí (tedy aristokracii) ve velké míře ignoruje, nenapomáhá zlepšení situace a tedy k rozšíření všeobecného přehledu." Autorka v minulosti i několika svými články přispěla na magazín Doma.cz, najdete je zde. Dle našeho názoru je to velmi originální blog, který si místo ve finále určitě zaslouží. Dáte mu svůj hlas?

--

Aktualizace 21.10. 12:00 - Hlasování bylo ukončeno, výsledky budou zveřejněny na tomto blogu 22.10.2012.
 

30 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (106)
Zobrazit starší komentáře

101 mengano mengano | Web | 28. září 2012 v 18:36

No vida, stačí pár dnů počkat a přidat znovu hlas. Samozřejmě Malkielovi ;-)

102 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 30. září 2012 v 3:10

[101]: Výborně, teď budu vypadat jako podvodník, že pro mě hlasuje jeden člověk víckrát. ;-)
Mě to naštěstí tak jako tobě nefunguje, tudíž si další hlasy nemůžu přidávat a mohu mít čisté svědomí.

103 Ducii Ducii | Web | 30. září 2012 v 20:14

Začíná to být dramatické:-)

104 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 30. září 2012 v 23:23

[103]: Viď? ;-)

105 A.S. A.S. | Web | 14. října 2012 v 12:42

Hlas pro monarchie.blog.cz, toto téma je mi poměrně blízké a cením si toho, že si autorka dává s vyhledáváním informací práci, následně je zprostředkovává čtenářům a snaží se jim tak rozšířit povědomí o této tématice :-)

106 Hainan Hainan | 15. října 2012 v 15:44

Hank :)

Komentáře jsou uzavřeny.